NEDEN SİLİKON?

Silikonun Başlıca Özellikleri

Silikon sentetik bir kauçuktur.Silisyum elementlerinden bir seri komleks reaksiyon sonucu elde edilir. Silikon normal kauçukların modern ihtiyaçları karşılamaya yetmediği yerlerde kullanılmaktadır. Silikon kabloların diğer kablolara olan üstünlükleri:

  1. Yüksek ve düşük ısılarda fiziksel özelliklerinin kaybolmaması.
  2. Hava şartlarına, radyasyona, ultra viyole ışınlarına, ozon'na , oksijene karşı yüksek direnç.
  3. Çok yüksek elektriksel izolasyon.
  4. Biyolojik inertlik
  5. Diğer malzemelere kolaylıkla yapışmama.

Silikon tüm bu özelliklerden dolayı Elektrik, Elektronik, Genel Mühendislik, Otomotiv Sanayi, Uçak Sanayi, Gemi Sanayi, Aydınlatma, Tekstil, Eczacılık, Tıp, Kozmetik ve Gıda Sanayinde tercih edilerek kullanılmaktadır.

Isısal Özellikleri

Silikon kauçuk pratik olarak (-60 C ile +180 C ) gibi geniş bir çalışma ısı alanına sahiptir. Belirtilen bu ısılarda fiziksel özelliklerinde her hangi bir kayıp söz konusu değildir. 250 C ' de dahil binlerce saat tam görevini sürdürebilir. Teknik bir hata meydana geldiğinde kısa süreler için 400 C ve daha yüksek sıcaklıkları kaldırabilir.

Bugün 315 C kadar sıcaklıklara daimi direnç gösterebilen silikon kauçuk formüle edebilmekteyiz. Silikon yüksek ısılarda olduğu kadar -60 C ' a kadar düşük ısılarda da özelliklerini ve elastikiyetini korur, kırılgan hale gelmez.

Elektriksel Özellikleri

Yüksek dielektrik mukavemeti, dielektrik yorulmaya dayanımı, alçak güç tüketim kat sayısı alçak dielektrik sabitesi ve çok yüksek Ark Direncine sahiptir. Tüm bu nedenlerden dolayı rutubetli ortamlarda, Zor koşullarda güvenli bir izolasyon malzemelerinin yetersiz kaldığı bir çok durumda rahatlıkla kullanılabilmektedir. (F ve H sınıfı) izolasyon sağlanmak istendiği hallerde kullanılabilecek ideal bir malzemedir.

Dielektrik Katsayısı (yaklaşık olarak) : 1MHz'de 2,8
Dielektrik Dayanımı (2 mm kalınlıkta) : 16 kv/ mm
Direnci (Ohm/ cm.) : 1017
Dielektrik kayıp faktörü (1 Mhz) : 3 ,10-
 
Copyright@Önder Kablo 2010